Najczęściej występujące błędy podczas układania płytek ceramicznych

Samodzielnie ułożenie płytek w łazience lub kuchni bez wątpienia wymagało od nas będzie zdobycia sporej wiedzy, bez której niemożliwe będzie należyte wykonanie tego rodzaju prac. Z pomocą przybywają nam oczywiście różnego rodzaju specjalistyczne serwisy poświęcone remontom, które dokładnie opisują kolejne etapy układania płytek oraz pomagają w wyborze odpowiednich narzędzi i materiałów, aby efekty naszej pracy były trwałe i jak najlepsze. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet doświadczeni specjaliści podczas układania płytek ceramicznych mogą popełniać proste błędy, tym bardziej i my jesteśmy narażeni na ich popełnienie. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat najczęściej popełnianych błędów podczas tego rodzaju remontów, aby podczas układania płytek wiedzieć, czego bezwzględnie należy się wystrzegać.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas układania płytek jest nieodpowiednie przygotowanie zaprawy. Jest to bardzo ważne, ponieważ zaprawa o odpowiedniej konsystencji ma ogromny wpływ na przyczepność oraz solidność płytek. Dlatego też przed jej wykonaniem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją jej przygotowania. Stanowczo odradza się zmienianie proporcji „na oko” czy też dodawanie piasku lub cementu. Nie powinniśmy również przygotowanej zaprawy rozcieńczać. Do istotnych błędów popełnianych podczas układania płytek należy również niewłaściwe przygotowanie podłoża. Jest to element o tyle istotny, że jakiekolwiek zabrudzenia lub nierówności na powierzchni mogą sprawić, że nasze układanie płytek Poznań pójdzie na marne, a płytki będą źle przytwierdzone do podłoża, będą się odklejać i pękać. Pamiętajmy więc o starannym oczyszczeniu powierzchni z kurzu, tłustych plam i innych zabrudzeń. Z kolei nierówności należy wyrównać przy pomocy specjalnej zaprawy.

Warto wiedzieć jakich błędów nie popełnic podczas układania płytek ceramicznych  Kolejnym błędem, z jakim dość często możemy się spotkać podczas układania płytek jest brak nałożenia na powierzchnię gruntu. Jego brak znacząco wpływa na słabsze wiązanie kleju, a to oczywiście może skutkować odpadaniem płytek. Kładąc zaprawę gruntową bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na czas jej wyschnięcia. Nie powinniśmy się w tym wypadku spieszyć – nasz grunt powinien odpowiednio się zawiązać, na co potrzeba około dwóch godzin. Innym sporym problemem, który może fatalnie wpłynąć na efekt końcowy naszej pracy jest zastosowanie nieodpowiedniego kleju. Taki błąd sprawi, że płytki będą odpadać, dlatego też najlepiej zdecydować się na zakup kleju o przedłużonym czasie działania. Dzięki niemu możemy wolniej (a tym samym staranniej) wykonać naszą pracę, a ponadto w razie konieczności istnieje możliwość skorygowania ułożenia płytek po dłuższym czasie.

Musimy również zdawać sobie sprawę z tego, że remont łazienki Poznań lub kuchni wymaga dokładnego obliczenia liczby płytek, jaka będzie nam niezbędna do odpowiedniego wykończenia wnętrza. Zdecydowanie odradza się kupowanie płytek „na oko” – w przypadku ich zbyt dużej ilości poniesiemy właściwie tylko konsekwencje finansowe, jednak jeśli kupimy ich zbyt mało, wówczas sporo ryzykujemy, ponieważ nie mamy pewności, że dany wzór płytek będzie jeszcze do kupienia. Jak zatem uniknąć błędów przy szacowaniu ilości płytek? Należy dokładnie obliczyć powierzchnię, jaką chcemy pokryć płytkami, a w sklepie wziąć około 10-20% więcej. Pamiętajmy również, że w przypadku łazienek lub kuchni, które posiadają skomplikowany układ wnętrza, należy przewidzieć sporą ilość odpadów.

Przytoczone wyżej błędy sprawiają, że tego rodzaju remonty okazują się być marnotrawstwem czasu i pieniędzy, dlatego bezwzględnie należy się ich wystrzegać. Ważne jest, aby dokładnie zapoznawać się z instrukcjami umieszczonymi na opakowaniach różnych materiałów, a w razie potrzeby skonsultować się z pracownikiem sklepu lub doświadczoną osobą, która doskonale zna cały proces układania płytek. Dzięki temu znacząco zmniejszymy ryzyko popełnienia błędów, a wiedza osób doskonale znających temat, może okazać się niezwykle cenna i może pomóc nam w osiągnięciu wymarzonego wyglądu naszej kuchni lub łazienki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s